Letní výcvikové tábory ČSV
Můj první psí tábor byl v roce 2001 v Lázních Bělohrad. Protože to nebyla má první akce v rámci KCHČSV, nemohlo mne nic moc překvapit (kromě Rocca ). A jelikož trvale bydlím asi 60 km od LB, tak ani okolní pamětihodnosti mne moc nebraly, protože Královehradecký kraj znám poměrně dobře. Tábora v LB jsem se zúčastnila i následující 2 roky a vždy to bylo to samé (jen o nějakou 100 dražší a přelidněnější), a tak to tam přestalo dost lidí bavit. Naštěstí se našla vhodná alternativa v podobě rekreačního střediska Spobyt v Jetřichovicích, které správcuje rodina Nekvasilových. Tábor jsme osobně prověřili někdy v březnu a shledali místo vyhovující a tak se l.p.2004 uskutečnil první tábor v Jetřichovicích v blízkosti Národního parku České Švýcarsko. Po prvním táboře jsme mohli srovnávat a to jak z pohledu nadšených cvičitelů, tak z pohledu ne úplně kynologicky postižených rodinných příslušníků.
Ubytování
Základní věcí je ubytování. Sice člověk v chatičce většinou jen přespává, ale když není zrovna letní počasí, tak je bytelnější chatička neocenitelná . V LB většina lidí bydlí v klasických 4 lůžkových táborových chatičkách s elektrickou zásuvkou, snad i židlí a pidi stolečkem a "skříňkami". Doporučená výbava do chatek v LB je mucholapka nebo odpuzovač hmyzu, protože chatky jsou hmyzím rájem a mucholapky byly vždy v LB nedostatkové zboží. Jinak je třeba klasicky prověřit bytelnost prkének na palandách a vyležet si svůj důlek v matracích. Psi ocení možnost zalézt si pod chatku (pod většinu to jde). Psi do chatek oficiálně nesmí. Chatičky jsou dost blízko u sebe, takže případné chrápání nebo italskou domácnost máte z první ruky i ob chatku. Další možností je bydlet na pokojích v budově a jedné velké chatě.
Blek Bariho dvůr na táboře v LB 2003
Fatima z Molu měla v LB pod "svou" chatkou za léta vykopaný pěkný kráter
V Jetřichovicích jsou chatičky co kus, to originál. Jsou tu chatky tzv. standardní s 5 lůžky, okny, el. zásuvkou, stolem, židlemi a skříňkami a zastřešenou teráskou. Chatky nadstandardní jsou i třílůžkové a liší se od standardu ledničkou a topením. Topení velice vítají zimomřiví jedinci a v případě deštivého počasí všichni k sušení věcí. Psi mohou do chatek bez problémů. Dále je možnost bydlet v jedné velké chatě, kde je pokoj se 6-ti lůžky a společná terasa. Nejrozmazlenější mohou bydlet na hotelovém pokoji, zde ovšem bez psů. Nejotrlejší mají možnost "bydlet" ve vlastním stanu.
Sociální zařízení je v LB a Jetřichovicích na podobné úrovni. V Jetřichovicích je o pár metrů dál od chat. V LB nesmíte propásnout teplou vodu v Jetřichovicích si za sprchování zaplatíte 10 Kč, ale s teplou vodou nebyly problémy (jen nesmíte jít úplně první).
Stravování
V LB nelze objednat polopenzi. K snídani bývají různé pomatlánky či marmeláda, chleba a čaj. Oběd se dováží z hotelu. Den předem si můžete vybrat ze dvou jídel. Pro jídlo si chodíte k okénku, kde si vystojíte dlouhou frontu a doufáte, že na Vás zbude a nebudete muset čekat, co ještě přivezou. Večeře probíhá ve stejném duchu. Úroveň kuchyně kolísala z roku na rok, ale já sním všechno (skoro), takže to objektivně hodnotit nemůžu.
V Jetřichovicích je servis neskonale lepší. Můžete si objednat plnou penzi nebo polopenzi. Jídlo Vám spolu s objednaným pitím naservírují až pod nos. K snídani je čaj, pečivo, obložené talíře, 1x týdně sladká snídaně, 1x párky, 1x vajíčka, ale vždy je i marmeládička a sýr, takže si musí vybrat každý. Mně ze snídaně vždy zbylo dostatek i pro Rocca. Jídlo mi přišlo lepší než v LB (ale možná to dělá ta kultura stolování). Je možnost objednat si jídlo i mimo, protože se v restauraci dělají i klasická jídla jako třeba smažák . Po večerech se na terase griluje, takže není problém se případně "dorazit".
Výcvik
Jelikož tábory nazýváme výcvikovými, tak zde probíhá výcvik a skládají se zkoušky. V LB jsou vždy naplánovány zkoušky KJ Brno, NZŘ, IPO a záchranářské vytrvalostní zkoušky. Upřímně řečeno, ambice čévéček končí u ZOP, ZPU1, ZZO, FpR1 a vytrvalostních zkoušek, které pro psa nejsou nic (ČSV, které neuběhne 20 km neznám). Vyšší zkoušky většinou na táboře skládají jiná plemena než ČSV. V LB se cvičí od rána do večera. Ráno před snídaní stopy, pak obrany na plácku v táboře (či na louce u tábora, pokud je posekaná a jsou třeba revíry), hromadná poslušnost, nácvik na svody,bonitace a výstavy, nácvik na zkoušky, večerní obrany - den co den stejné. Plácek je málokdy prázdný a někteří jedinci dřou své psy na táboře 14 dní od rána až do večera . Jenže když někdo cvičí se psem jen na táboře, tak zázraky čekat nelze. Ale lidé jsou nepoučitelní. Zejména první dny je zajímavé pozorovat výcvikové nadšení - postupem času řady řídnou.
|
Hromadná poslušnost vedená Vencou
V LB snad nikdy nechybí exhibiční kousání v jídelně
Z hlediska výcviku tábor nehodnotím, protože už necvičíme . A kdo chce cvičit - má možnost.
Zabíjíme Karla
Vyštěkání figuranta v podání Arimminum Upstream
Ukázka výcviku pro děti z blízkého tábora
Nekynologické vyžití
Také poměrně důležitá kapitola neb nejen skalní kynologové se účastní táborů. V LB je klasika stále stejná. Vycházka do lázeňského parku (ale šviháka lázeňského už tam nenajdete - byl moc dobrý ), výjezd na sopku Hřídelec (přírodní zajímavost pro geology), výlet do ZOO Dvůr Králové (možnost i noční safari), mikropivovar a středověká hospoda v Dětenicích, aqua park v Jičíně, Prachovské skály - individuálně se ještě chodilo na Pecku a jezdilo na Dobrošov (dělostřelecký srub a opevnění cca 70km od LB), taneční večírek, táborák. Pro děti jezdil vždy kouzelník a Venca pořádal soutěže. Sportovní vyžití je asi následovné - ping pong, výlety na kole, fotbal, nohejbal a volejbal si moc nezahrajete, protože se na hřišti téměř pořád pohybuje nějaký pes lačný výcviku. Možnost koupání je také silně omezená. Pod loukou u tábora teče potok, takže pokud není extrémní sucho, alespoň psi se ochladí. Asi 2km od tábora je koupaliště pod kravínem, ale záleží jestli je voda použitelná ke koupání. Spíše pro psy je v dosahu chovný rybník.Většinou se jezdí koupat na přírodní koupaliště, které je tak minimálně 10 km od tábora.
Tradiční táborák Venca a dětská estráda
Výlet do Prachovských skal
Hrad Pecka - Rocco, Petra a King
Rocco a Freeking se chladí v potoce
Jetřichovice - možnost výletů na atraktivní místa je nepřeberná. Národní park nabízí spoustu možností a každý rok se objevuje něco nového. V blízkosti jsou ZOO Děčín a Ústí nad Labem, skály všude okolo, Dolský mlýn, trpaslíci ve skále, rozhledny, soutěsky v Hřensku, Pravčická brána, skalní hrady, bunkry , podzemní továrna z druhé světové války, indiánská vesnice, možnost vyjížďky na koních asi 1km od tábora, Vlčí deska, Vlčí hora, Vlčí hrádek, spousta krásných cyklotras, houby, muzea.... Sportovní vyžití - v táboře je posilovna, ping pong, půjčovna kol, volejbal, nohejbal, basket. Hned pod táborem teče říčka Chřibská Kamenice, kolem které je nádherná procházka. Koupaliště cca 200 m od tábora. Rybník pro psy asi 400 m. Všude v okolí lesy a ráno máte možnost jít venčit prakticky do všech světových stran, takže ne jako v LB, kde jdete buď "ke hnoji" nebo přes louku a potkáte všechny, kdo venčí.....
Večerní program pestrý a přitom pořád stejný - táborák, grilování, zpívání i tanečky možné.
V tomto bodě jednoznačně Jetřichovice převálcují Bělohrad.
Na výletě po soutěskách byl i King
Cesta ke hradům je příkrá - Falkenštejn
Dominanta Jetřichovic Mariina skála - vyhlídka díky nedbalosti turistů lehla popelem....
Rybník u tábora pozorují Lunatica Crying Wolf a Oliver Passo del Lupo
"Trpaslíci" po pamětném výletu na trpaslíky
Tento trpaslík na rozdíl od dětí neroste...
Lidé
Na táboře v LB je stálicí Venca Zeisek, pravidelně se účastní i Lucie Novoveská, která vede přípravu na svod, bonitaci a výstavy. Nikdo další česky mluvící mne nenapadá. V LB je početná polská kolonie vedená Margo. Další zahraniční účastníci jsou z Itálie, Německa, Belgie a podobných států. Někteří zahraniční účastníci přejíždějí z LB na druhý týden do Jetřichovic a povídají zajímavé věci, co se dozvěděli v LB . Jazyková bariéra mnohdy trochu komplikuje výcvik, ale vždy to nějak dopadne.
Do Jetřichovic se sjíždí "vyvrhelové" aneb (většinou) bývalí dlouholetí členové KCHČSV. Například Monika Soukupová, Jindřich Jedlička, Olina Jedličková, Franta Hřib a další. Zahraniční účastníci nechyběli nikdy. Jetřichovice mají už od prvního roku nálepku jakéhosi "truc tábora" ( i když první rok byl ještě pod záštitou KCHČSV) - ano, dovolili jsme si najít lepší místo a trhnout se z "otroctví".
Pan Hartl v Jetřichovicích oslavil své osmdesátiny
Cena
Co si budeme povídat - ne nepodstatná věc. V LB tábor probíhá ve 2 turnusech, což znamená to, že pokud zůstáváte 14 dní musíte doplatit jednu noc a jeden den jste minimálně bez oběda. Cena za jeden turnus je pro dospělého 2290 Kč. Za dospělé je považováno už dítě starší 10-ti let . Děti do 10-ti let platí 1850 Kč a děti do 3 let jsou zdarma. V ceně není započítán poplatek za psy, takže počítejte s tím, že za každého psa (i čivavu) zaplatíte minimálně 10 Kč na den....Parkování je snad pořád ještě zdarma, ale kdo ví. Standardně se platí figurant dle dohody.
V Jetřichovicích si můžete vybrat z několika variant ubytování a stravování, takže cena se podle toho liší. Děti do 6-ti let jsou zdarma, do 12-ti let za poloviční cenu. Týden s plnou penzí ve standardní chatce dospělého stojí 1850 Kč - čtrnáct dní 3700 Kč. Polopenze ve standardní chatce 1450 Kč - čtrnáct dní 2900 Kč. V ceně je již poplatek za psy, takže nezáleží jestli máte jednoho nebo 5, což je už znatelný rozdíl oproti LB (podmínkou je vlastnit alespoň jedno čévéčko). Parkování zdarma. Platba za figuranta dle dohody.
Každý si to umí spočítat sám......
Závěrem
Pokud jste dočetli až sem, je jasné, který tábor já považuji za lepší. Pokud se na nějaký chystáte poprvé, alespoň víte, co Vás čeká. Informace o LB černé na bílém jsou tady (sekce rodinné rekreace) a přihláška do Jetřichovic tady.
Jedno je jasné, kdo nebyl na čévéčkářském táboře a nebudilo ho vytí "vlků", neví o co přichází .
Pohoda v tzv. "Orlím hnízdě" v Jetřichovicích
Komentáře
Přehled komentářů
že tento zcela nevinný článek některé tak irituje a nejvíce lidi, kteří nemají s táborem v LB vůbec nic společného :0))))).
Každopádně v LB postel asi dle komentáře najdete, ale do Jetřichovic je třeba se opravdu přihlásit zavčas a nespoléhat na volné chatky :0))))).
PS. Provizi z přihlášek ani na jeden tábor opravdu nemám :0))) a do LB se chystám.
Letní výcvikové tábory ČSV
(dragosani, 18. 6. 2007 8:06)
Ano pratele matematicke veliciny byly konfrontovany(jidlo vice plus, parkovani minus), chartiste byli oznaceni a fotografie zverejneny, imho vetsina
z Nas si v duchu polozi otazku PROC!, ze na takovy(LB), ci onaky(Jetrichovice) tabor pojedu.....a kdyz v tom Vasem nekolikastrankovem rozboru prevazuje
vice pro, no tak proste jedte a je uplne u prdele do jake........(teda kam), protoze jste se proste rozhodli.
BTW:A kdyz bude nejhur a Vy znejistite, neni nic snazsiho, nez sednout do auta a navstivit ten, ktery ve vasem rozboru nemel tolik pro(nebojte ta druha strana
vzdy udela maximum, aby se ta postel pro Vas nasla a byla co nejpohodlnejsi a evidentne lepsi....:!)))
Jsem do soboty netušila,
(Rocco, 18. 6. 2007 14:36)