Jdi na obsah Jdi na menu
 


Svod a bonitace ČSV 14.10.2007 Strahov

15. 10. 2007

Druhou neděli v říjnu mám již minimálně 20 let rezervovanou pro Velkou Pardubickou. Neprozíravost výboru české pobočky v organizaci a sladění akcí s ohledem na okolní svět mi trochu křížilo plány. Vynechat Pardubickou a podívat se na záznam ? Neexistuje. Vynechat bonitaci a nevidět tu show, parodie, komedie a tragédie na vlastní bulvy ? Od jara roku  2001 také nelze... Zvítězil kompromis a zvládla jsem oboje.

Mrazivé ráno mne  moc nepotěšilo a ještě chvíli jsem váhala, jestli mi bonitace stojí za to. Naštěstí Strahov je na protějším kopci, takže je to otázkou 10 minutového přesunu. Na strahovském cvičáku jsem nebyla minimálně 9 let, kdy jsem tam chodila na bonitace NO. Pěkný cvičák s hezkou klubovnou, příjemně vyhřátou, což bylo třeba. Kantýna s ochotnou obsluhou, lidovými cenami a vdolečky,  na které některé osoby nedokázaly zapomenout ani po letech, byla při porovnání s mou poslední ČSV akcí v Jevišovicích (výstava) balzám pro žaludek a nervy.

Jako rozhodčí byla do bonitační komise delegována Anička Šimáčková. Bývalá dlouholetá členka KCHČSV  - dnes raději mimo tento Klub. Kdo byl oficiálně dalšími členy komise či komisí nedokáži říci ( a je to celkem fuk), pobíhalo tam několik členek a "čekatelek" CHK včetně té "hlavní" a nemůžu opomenout  nezdolného pana Hartla.

Nad logikou prostorové organizace akce jsem nepřemýšlela do té doby, než pí. Matušincová mně a Monice skrze Václava Zeiska  Smiley "řekla" Smiley, že máme být za plotem. Pro ty, co tam nebyli, popíši prostorovou situaci Smiley. Cvičák a rozměrech "by voko" 200 x 50 metrů. Prostor pro výcvik je oddělen od prostoru odkládaček  a posezení před klubovnou  plotem. Posezení před klubovnou je stíněno kaštany - dobré v létě, ne moc dobré, když ve stínu mrzne....I základní mozkový ganglion velí - přesun na sluníčko. Logika pořadatelů velí, ohraničit prostor pro posuzování páskou, což nebylo. Takže  plac (185x45) , kde svítilo sluníčko, okupovala bonitační komise a přístup diváků byl zakázán Smiley.
V Hostivicích byla komise a posuzovaná zvířata od diváků max. 3m. Teď je nejraději co nejdále....Důvody ? Asi aby nikdo neslyšel, co tam řeší a neviděl zblízka, jak se měří. Volám 3x fuj - hanba, hanba, hanba Smiley.

Obrazek

Zvířata měřilo v průběhu bonitace počítám tak minimálně 6 !!! lidí, oko zootechnika leckdy nad technikou plakalo a výsledky měření  mají samozřejmě vysoce průkaznou hodnotu (ironie). Ještěže dnes už nehrozí, že by se někdo chtěl nějak blíže o  rozměry zajímat. Pro jakýkoliv seriózní výzkum je totiž nejdůležitější korektní soubor dat . Ale to už odbíhám od tématu.

Svoji roli enfant terrible nemíním opustit nikdy, takže mi bylo opět srdečně jedno, kdo stojí v doslechu. Při diskusi o proběhlé bonitaci v Jevišovicích s očitým svědkem této taškařice a v paměti uložené zveřejněné výsledky byla tato diskuse hodně zajímavá. Samozřejmě také o R1 kódech ( o tomto "problému " plánuji  samostatný článek) . Oskar Dóra  - rozhodčí bonitace v Jevišovicích stál ob jednoho člověka a musel to slyšet. Trochu jsem čekala, že se ozve, ale nechal to plavat Smiley. On je to totiž spíše problém ČR. Co si píší do kódů v SR a jakou mají tabulku je mi srdečně jedno - pokud to nezasahuje do ČR. Podrobněji někdy jindy.

Obrazek
Tanec s vlkem?


Svody běžely rychle a celkem bezproblémově. Bonitace  také, jen by se zvířata neměl "snažit" měřit někdo, kdo se okatě bojí. Velmi dobře to vycítí a začnou "trotlit". Nakonec bylo vše změřeno, zapsáno a chystalo se vyvrcholení - zkouška povah. Bylo vybráno místo až v protilehlém rohu cvičáku. V tu chvíli už jsme přes zákaz Smiley hřáli své kosti na sluníčku - na zakázaném place.
Příprava úvazu vyvolala z našich řad připomínky. Nakonec byly uznány za podnětné Smiley a úvaz byl převázán u kolíku k zemi a ne metr nad zemí. To je problém Roudnice - povaha se testuje na place, ale úvaz je u stromu (nebo čeho) vysoko, takže není v nulovém úhlu a ovlivňuje psa.

Figurant byl spíše figurka Smiley. Malý a nerazantní. Nevěděl, co má dělat a bonitační komise ho "navigovala" a burcovala k výkonu. Sebevědomá i labilnější zvířata ho vyhodnotila jako celkem neškodného a tak povahy nebyly tak tragické. Tragické bylo ale to, co paní hlavní poradkyně chovu považovala za výsledek testu povahy - všem zvířatům chtěla cpát Og či Oh (aby neměli P3 !!!! kurnikšopa  P kód není moc důležitý) . Naštěstí bylo dost protestujících a to, co jí projde na Moravě, v Čechách ne.

 

Obrazek
Brixi z Kamenaček

 
Zaslechla jsem i něco, že jí tam chybí nějaká povaha definovaná v kódu (cca 20 let žádná nechyběla). A že se to už řeší se Slováky. Souhlasím, chybí kód povahy Ovip.....nebo raději celý kód VIP , pak by se dala zvířata správně identifikovat.A nemusely by se hledat kličky o záchraně genofondu, či jezdit bonitovat na Moravu, kvůli měkčím podmínkám a známostem. Už to opravdu hodně bije do očí !!!!!! Smiley
Na některých psech se hledá každý křivý chlup, ale že ostatní mají kudrnaté celé tělo se nevidí, oni jsou totiž ti správní ...Závist, paní Matušincová, je hrozná choroba a měla by jste si dávat pozor na to, co říkáte. Pomlouvat psa, kterého jste neviděla ani na fotce, je opravdu vrchol. Stejně jako "kázat vodu a pít víno" (až budou všechna štěňata ze všech vrhů prodána, možná konkretizuji, co tím myslím) .

Na Moravě se vesele kryje čuba mezi měřením a zkouškou povahy - protože je přece jasné, že se jí to napíše, ne ? Tak proč čekat třeba pár hodin......
Od moraváků protesty nečekám, jejich důvěřivost a naivita je pověstná.  A přece si to nerozhází u vedení, že. Taky potřebují bonitovat. Raději strčí hlavu do písku a nic nevidí a neslyší.......

Lidi proberte se a nebuďte jak tupé ovce. Držet hubu a krok není úplně ideální. Čeho se bojíte ? Koho ? Proč ?

 

 Na schůzi jsem nešla, i když otázky bych měla. Stejně bych se odpovědí od paní hlavní poradkyně nedočkala..... Smiley. Zdála se mi po celém dni psychicky už hodně "mimo".....

Obrazek
Ve skupince při zkoušce povahy bylo veselo a nevadila ani jazyková bariéra - Uno z Molu Es


 

Ještě kdo se mi nejvíc líbil. Ze psů Uno z Molu Es. Nejen proto, že to měl z Dánska na bonitaci nejdál Smiley, ale je to hezký pes se skvělou povahou. Z fen to u mne vyhrála Bellisa z Věrné smečky.

Obrazek
Bellisa z Věrné smečky předvedla komisi, že se zlobit taky umí


Do startu VP zbývalo tak 40 minut a bylo načase vyrazit a v klidu si ten svátek užít. Velká je prostě Velká a jen jednou za rok.

PS. Daniela Čílová se pilně zdokonaluje ve fotografování a identifikování Smiley - mrkněte se na její trefně komentovanou fotoreportáž.


 


 

Komentáře

Přehled komentářů

Komentáře zde uzamykám

(Rocco, 1. 11. 2007 13:52)

- můžete ho přidat k tomuto článku na adrese http://csvlcak.cz

Asi tak.

(Rocco, 27. 10. 2007 4:06)

:) já koukala spíš po psech než lidech

vitezny Oliver

(Mirka, 27. 10. 2007 0:45)

Ja jsem koukala i na fotky z Litomeric, na nekolika z nich je v pozadi Dana v rozhovoru myslim s Karlem.
Oliver se tam produciroval dost dlouho na to, aby ho videla. Nejspis se ji proste nelibi, nebo je v tom neco jineho.. no, radsi no comment. :)

Viděla - neviděla -nevidí ? nepamatuje ?

(Rocco, 26. 10. 2007 21:46)

V Litoměřicích jsem taky byla,ale já si teda nepamatuju, že by tam byla přítomna i Dana. Oliver byl ve třídě vítězů (nikoliv šampiónů :) ).
Pokud ho tedy Dana viděla, tak nemá "oko" na psy - nebo má krátkou paměť. Když ho viděla, tak je to jen přitěžující okolnost :))))), tvrdí, že nemá správný formát :)))))))))). Ona si pamatuje jen co chce a názory mění jako korouhvička, respektive nemá žádný vlastní názor.
Těch psů, co určitě viděla a ona si je "nepamatuje" či nějak divně, je více. Ještěže nikdy neudělala zkoušky na rozhodčí......
Spíš jde o to, že je nesmyslně zaměřená na východ a na jihu je vše špatně - kulantně řečeno.

Oprava pro Rocco

(Mirka, 26. 10. 2007 19:09)

Nesouhlasim s tim, ze Dana nikdy nevidela Olivera. Nahodou jsem byla na jare na klubovce v Litomericich, kde se vystavoval Oliver ve tride sampionu (spolu s Lupusem Crying Wolf). Na klubovce jsem tez potkala Danu Matusincovou, ktera tam byla minimalne pul dne, ja sama jsem s ni mluvila. Takze predpokladam, ze Dana Olivera tez videla :)

Re: Kód S

(Míša S., 23. 10. 2007 16:27)

Díky za info.

Kód S

(Rocco, 23. 10. 2007 15:12)

Za kódem S se skrývá reakce na střelbu. Kód S se zadává v ČR od roku 2006 (podzim). Reakce na střelbu neovlivňuje celkové hodnocení zvířete - dříve se psala do poznámky, ale je to poměrně důležitá věc (pro pracovní plemena), tak už se píše do kódu.
S1 - agresivní reakce na střelbu
S2 - útěková reakce na střelbu
S3 - útlum všech reakcí po reakci na střelbu

"S"

(Míša S., 23. 10. 2007 13:46)

Pro nás neznalé - co znamená "S" v bonitačním kódu (viz Peggy od Úhoště - S2)? Děkuju.

Ave

(dragosani, 23. 10. 2007 9:46)

Ave :!)

re nám

(Daniela, 23. 10. 2007 9:32)

Ave Mutara!? Tedy. Ne?

"nám"

(dragosani, 23. 10. 2007 8:51)

chleba levnejsi nebude a o pivu nemluve, popel sypu na zahradku, na hlavu uz ne.....
Volny pich je vysvobozeni z tohohle kruhu, souhlasim s Tebou, ze urcite v jinem pojeti nez Rasty&Xan :!)

pro dragosani

(Daniela, 23. 10. 2007 7:25)

Kdo? Mám si odpovědět?
(po odpovědi) - Je nám to v reálu k něčemu?

nestihla a mela "stesti"

(dragosani, 23. 10. 2007 6:51)

a jak na to koukam, tak jsem rad, ze nese 100% novou, nepribuznou krev. :!)

Uděluji Srdcerváči medaili za odvahu :)

(Rocco, 22. 10. 2007 19:13)

Neboj, on to tu nikdo nečte :))))) - jen průměrně asi 60 lidí denně.
I to, co jsi popsala je jedna z mých otázek na paní hlavní poradkyni. Ještě štěstí, že jedna čuba ČSV k Carrovi dojet "nestihla" :) .
Paní hlavní poradkyně rozmlouvala krytí Oliverem i Karlovi Hladíkovi a její argumenty směřovaly na exteriér Olivera - nejúžasnější na tom je to, že paní Matušincová Olivera nikdy neviděla....a asi ani Karlovu Isa Bellu :))), přesto "velmi fundovaně" radila.
Lituji začínající chovatele, kteří nemají přehled a jsou odkázáni na nynější hlavní poradkyni a její pochybné teorie a zášti.

Výběr krycího psa

(Daniela, 22. 10. 2007 18:01)

Vím, že si tímto příspěvkem u hlavní poradkyně chovu do budoucna velmi uškodím, ale nedá mi nereagovat. Otcem "U" z Molu je italský pes Oliver Passo del Lupo, pes pro mě skutečně krásný. Proto jsem si ho také vybrala, jako jednoho z možných pro krytí mojí Tajgy. Tento pes mi nebyl paní Matušincovou schválen. Nijak zvlášť jsem neprotestovala a vybrala psy jiné. Ke krytí jsem nakonec použila moc pěkného a povahově příjemného Carra Malý Bysterec, ten mi byl bez problémů "přiklepnut". Byla jsem za tuto možnost ráda.Později jsem ale zjistlila, že tímto psem a jeho synem bylo letos napodzim nakryto více fen(konkrétně ještě další tři) Pochopitelně ani tento fakt není na závadu, protože budoucnost a "kariéra" potomků z těchto spojení je hudba budoucnosti...jedno mě však velmi mrzí: Mohla jsem krytím italského Olivera českému chovu nabídnout alespoň částečně odlišnou krev, minimálně pro tuto sezonu.
V budoucnu budu o krytí italskými psy více bojovat.

Doplnění, co zde bylo jen naznačeno

(Rocco, 22. 10. 2007 16:54)

si můžete přečíst tady http://zmolu.vlcak.cz/cs/csv/bonitace_strahov.aspx

Teď koukám znova na výsledky

(Rocco, 22. 10. 2007 10:25)

a jsou tam opravdu nesrovnalosti. R2 typ (pokud by to opravdu byl R2) měl být minimálně P5, v kódu mu minimálně chybí D5, ale to je věc názoru. Za D1 (vrásky) se nesnižuje P, takže Akym Agarův les by měl být P1. K indexům a netypickým pohybům :)))))))) se raději nebudu vyjadřovat. Indexy a jejich "šlechtění" bude jeden z mých dotazů. Suché typy s otevřenými koutky jsou asi jen možné zcela nově u ČSV - asi máme jiné normy než obecně v zootechnice platí už řádku let ...... :))))) Opravdu nevím, zda se smát, či plakat. Směji se a mám o další důvod víc jezdit na bonitace, protože já viděla jiná zvířata, než se podle R1 kódů a poznámek předvedla.

Tady nejde ani tak o genetiku

(Rocco, 22. 10. 2007 10:07)

ale čistě o prostou neznalost a diletatismus. Kódy diktovala pani hl. poradkyně.......veselé, že suchý pes má těžkou hlavu a otevřený koutek :))))) nebo spíš smutná neznalost.
Mám připraveno několik dotazů na paní hlavní poradkyni, které dnes sepíšu a pošlu jí to. Nechám ji lhůtu 30 dní na odpovědi (přesně dle správního řádu úřadů :))))) ). Na přímý dotaz není schopna odpovědět - písemně, jak sama řekla, to snad zvládne - jsem velmi zvědavá na odpovědi již teď. Pokud se mi odpovědí nedostane budou z toho vyvozeny důsledky :))))).
Přesun stránek na jiný server a systém pokračuje snadněji než jsem čekala, takže už brzo to bude trochu jiné :) - testovací provoz pro "vyvolené" (abych vychytala poslední mušky) předpokládám do konce týdne.

genetice

(Jiřina, 22. 10. 2007 8:20)

nerozumím, i když z ní mám maturitu, ale ty kódy mi taky připadají zvláštní. Hlavně si asi špatně představuji suchý typ. Včetně udělování kódů P,E.
Světlé oko je chybou?
( taky neumím pořádně psát komentář, vždy zmáčknu entr dřív, než byh měla.:-0

Já sice nejsem odborník,

(Jiřina, 22. 10. 2007 8:14)